Staff

The school community is made up of our children, their families, and our ‘grown-ups in school’.

Our school is led by the Governing Body who work closely with the school’s Senior Leadership Team. The SLT is made up of Miss Claire Bright (Headteacher), Miss Jane Icely (Deputy Headteacher), Miss Kerrie Boardman (Assistant Headteacher) and Miss Janet Walton (Inclusion Manager).

The people in our school staff team (at January 2019) are:

Staff Name   Role
Mrs Karen Armistead

Karen Armistead, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Miss Kerrie Boardman

Kerrie Boardman, Assistant Headteacher

Assistant Headteacher & Year 4 Class Teacher
Mrs Sharon Blackburn

Sharon Blackburn, Teacher

Early Years & Key Stage 1 Teacher
Miss Claire Bright

Claire Bright, Headteacher.

Headteacher
Mr Matthew Buczynski

Matty Buczynski, Sports Leader & Welfare Assistant

Sports Leader & Welfare Assistant
Miss Amy Carr

Amy Carr, Teacher

Key Stage 2 teacher
Ms Abbie Clarkson

Abbie Clarkson, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Miss Siobhann Dodd

Siobhan Dodd, Welfare Assistant

Welfare Assistant
Mrs Sue Gordon

Sue Gordon, Site Supervisor

Site Supervisor
Mrs Michele Gorry

Michelle Gorry, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Miss Julie Hammond

Julie Hammond, Hygiene Technician

Hygiene Technician
Mrs Angela Harling

Angela Harling, School Cook

School Cook
Ms Petra Hoyle

Petra Hoyle, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Miss Jane Icely

Jane Icely, Deputy Headteacher

Deputy Headteacher
Mrs Janette Jephcott

Jeanette Jephcott, Welfare Assistant

Welfare Assistant
Mrs Joanne Kent

Joanne Kent, Hygiene Technician

Hygiene Technician
Mrs Rabia Khalid

Rabia Khalid, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Miss Linda Kirkbride

Linda Kirkbride, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Miss Julie Lawrence

Julie Lawrence, Learning Mentor

Learning Mentor
Miss Helen Lewis

Helen Lewis, Welfare Assistant

Welfare Assistant
Miss Fiona Noone

Fiona Noone, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Mrs Barbara Nutbrown

Barbara Nutbrown, Welfare Assistant

Welfare Assistant
Miss Gillian Nutt

Gillian Nutt, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Mrs Debi O’Brien Teaching Assistant
Miss Sue Parnell

Sue Parnell, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Mrs Yvette Pullen

Yvette Pullen, Year 1 Class Teacher

Year 1 Class Teacher
Mr Alan Sharples

Alan Sharples, Year 2 Class Teacher

Year 2 Class Teacher
Mrs Catherine Simmonds

Catherine Simmonds, Safeguarding & Attendance Officer

Safeguarding & Attendance Officer
Miss Helena Stoves

Helena Stoves, Year 6 Class Teacher

Year 6 Class Teacher
Mrs Liz Tattersall

Liz Tattersall, Year Reception Class Teacher

Year Reception Class Teacher
Ms Julie Taylor

Julie Taylor, Business Support Officer

Business Support Officer
Miss Janet Walton

Janet Walton, Inclusion Manager

Inclusion Manager
Mrs Pauline Wilkinson

Pauline Wilkinson, Year 5 Class Teacher

Year 5 Class Teacher
Miss Stacey Wilkinson

Stacey Wilkinson, Learning Mentor

Learning Mentor
Mr James Wilson

James Wilson, Apprentice Business Support Officer

Apprentice Business Support Officer
Mrs Sue Wisniewski

Sue Wisniewski, Teaching Assistant

Teaching Assistant
Mrs Amanda Yeaman-Smith

Amanda Yeaman-Smith, Year 3 Class Teacher

Year 3 Class Teacher

Every single one of these people is vital to the success of the school!